Joga w ciąży. Jakie daje korzyści?

korzyści zdrowotne praktykowania jogi w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, na pewno zauważyłaś, że na tym etapie życia Twoje ciało staje się prawdziwym wyzwaniem i każdego dnia możesz zauważyć, jak się zmienia, rosną Ci piersi i brzuch, czujesz się cały czas senna i jesteś o wiele bardziej wrażliwa.

Często uprzedzenia i fałszywe plotki każą nam myśleć, że ćwiczenia mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego dla naszego dziecka, jednak prawda jest taka, że tak nie jest i tak naprawdę lekarze radzą, że o ile nie mamy problemu, powinniśmy ćwiczyć i pozostać aktywni. W tym sensie zamierzamy przedstawić Ci jedną z najkorzystniejszych aktywności dla kobiet w ciąży — jogę.

Konkretne korzyści podczas ciąży.

Korzyści płynące z uprawiania sportu dla naszego ciała i umysłu są niewątpliwe, jednak będąc w ciąży mamy tendencję do myślenia, że powinniśmy wejść w bańkę, aby chronić nasze dziecko, a nie zawsze tak jest. O ile nie przeszłaś innych nieudanych ciąż, nie masz problemów lub twój ginekolog tego nie zaleca, uprawianie sportu w ciąży jest bardzo korzystne dla nas i dla naszego dziecka. Korzyści z uprawiania sportu jest wiele, po pierwsze daje spokój i dobre samopoczucie emocjonalne, a po drugie sport wiąże się z poprawą dyskomfortu ciąży i pomaga przygotować się na czas porodu.


Lepsze dotlenienie.

Joga dla kobiet w ciąży może pomóc w uwolnieniu napięcia mięśniowego i poprawie oddychania, co pomaga zwiększyć poziom tlenu we krwi naszego organizmu i naszego dziecka.

Większa elastyczność.

Kiedy kobieta rodzi, pas mięśni krocza, który trzyma macicę, musi być jak najbardziej elastyczny, aby dziecko mogło wyjść, uprawianie tego sportu pomaga osiągnąć elastyczność w tym obszarze.

Pomaga rozłożyć ciężar.

Wraz z postępem ciąży miednica przesuwa się do przodu, a krzywa lędźwiowa uwypukla się. Joga dla kobiet w ciąży pomaga rozciągnąć plecy, co pomaga dobrze rozłożyć ciężar.

Tonizuje mięśnie.

Podstawową częścią jogi są rozciągania, dzięki nim pomagamy tonizować mięśnie coś, co będzie bardzo korzystne w przygotowaniu do porodu.

Relaksuje umysł i ciało.

Jedną z najpopularniejszych technik jogi jest medytacja. Praktykując ją, coraz częściej możemy osiągnąć bardzo silne stany relacji, które pomogą nam rozluźnić się podczas porodu i poznać zasady kontroli oddechu. Pomoże nam to również zapanować nad zmiennymi nastrojami.

Przygotowuje do porodu.

Stwierdzono, że praktykowanie jogi znacznie zwiększa szanse na naturalny poród i przyczynia się do lepszego powrotu do zdrowia po porodzie.

Korzyści przy porodzie.

Przyzwyczajając się do rozmowy z naszym ciałem i poznając siebie, stajemy się instynktownymi przewodnikami podczas porodu i narodzin. W ten sam sposób niektóre pozycje jogi dla kobiet w ciąży sprzyjają przyjściu na świat naszego dziecka.

Gdy główka dziecka zaczyna się pokazywać, bardzo korzystne są postawy prostujące kręgosłup, łagodzące krzywiznę lędźwiową i zwiększające średnicę miednicy górnej. Podobnie w ostatniej fazie porodu należy uwypuklić krzywiznę lędźwiową, aby zwiększyć średnicę miednicy mniejszej, dlatego idealne są pozycje, w których jesteśmy pochylone lub na czworakach, które przy świadomym oddychaniu pomagają zmniejszyć bolesność skurczów i czas trwania rozwarcia.


Kiedy można zacząć ćwiczyć?

Od samego początku nie ma problemu z rozpoczęciem sesji jogi, jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, w rzeczywistości jest to zalecane, ponieważ im szybciej zaczniesz, tym więcej zauważysz korzyści. Podobnie nie musisz się martwić, jeśli wcześniej nie praktykowałeś jogi, ponieważ Twój instruktor jogi zacznie od krótkich zajęć i prostych ćwiczeń. Podobnie, jeśli jesteś już praktykująca w jodze, będziesz musiała jedynie dostosować sesje do swojej kondycji.


W miarę dalszych ćwiczeń zauważysz, że twoje ciało staje się silniejsze. Drugi trymestr to czas rozliczeń, akceptacji, uznania i siły, ponieważ dziecko zaczyna się stale poruszać, a nasze ciało jest hormonalnie w pełni zaangażowane w ciążę. Podczas tego etapu zaleca się wykonywanie asan przez dłuższy czas, ćwiczenia w pozycji stojącej, specyficzne oddychanie lub pranajamy oraz dynamiczne medytacje.

Uwaga! Informacje zawarte w treści artykułu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być stosowane do podejmowania prób samodzielnej diagnozy lub leczenia. Jeśli niepokoi Cię stan Twojego zdrowia, udaj się jak najszybciej do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wskaże właściwe metody leczenia.