Jaka aktywność łagodzi objawy rwy kulszowej? 3 ćwiczenia na rwę

ból pleców może być objawem rwy kulszowej

Rwa kulszowa odnosi się do bólu, który przebiega wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego, rozgałęziającego się od dolnej części pleców przez biodra i pośladki, w dół każdej nogi. Rwa kulszowa zazwyczaj dotyka tylko jednej strony ciała, a nie obu. Rwa kulszowa najczęściej występuje, gdy przepuklina dysku, ostroga kostna w kręgosłupie lub zwężenie kręgosłupa uciska część nerwu.

Wszystko to powoduje stan zapalny i ból, nie wspominając o drętwieniu chorej nogi. Ból jest dość silny i dla osób z niskim progiem bólu wskazane jest zgłoszenie się do lekarza w celu leczenia. W cięższych przypadkach rwa kulszowa może prowadzić do osłabienia nogi lub zmian w jelitach, lub pęcherzu. Jednak najskuteczniejszym lekarstwem w tych przypadkach jest operacja.

Objawy rwy kulszowej.

Aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście cierpisz na rwę kulszową, należy wziąć pod uwagę następujące objawy, ponieważ im szybciej będziesz świadomy tego schorzenia, tym szybciej będziesz mógł znaleźć lekarstwo na ból.

1. Jednym z objawów jest ból, który rozciąga się od dolnej części kręgosłupa, dokładnie odcinka lędźwiowego, w dół do pośladków i w dół tylnej części nogi.

2. Odczuwasz ogólny dyskomfort w okolicach dolnej części kręgosłupa oraz dolnych partii ciała.

3. Ból może wahać się od łagodnego bólu do znacznie bardziej nieprzyjemnego i ostrego odczucia, prowadzącego do pieczenia i bólu nie do zniesienia.

4. Sporadycznie może być odczuwany jako rodzaj drgawek lub kłucia i może być bardziej bolesny podczas kichania, lub kaszlu.

5. Może wystąpić uczucie mrowienia lub osłabienie mięśni w dotkniętej nodze, lub stopach.

Polecane formy aktywności fizycznej.

Choć bezruch nie jest zalecany, w przypadkach, gdy ból jest silny, należy zachować odpoczynek. Wskazane jest również ograniczenie aktywności przez pierwsze kilka dni, a następnie stopniowy powrót do normalnego życia i rutyny. Wskazane jest również unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów lub skręcania pleców przez co najmniej pierwsze półtora miesiąca po atakach rwy kulszowej.

Dwa lub trzy tygodnie po wystąpieniu bólu rwy kulszowej należy delikatnie zacząć wykonywać ćwiczenia wzmacniające brzuch i poprawiające elastyczność kręgosłupa. Ogólnie rzecz biorąc, do wykonywania tych ćwiczeń zwykle potrzebny jest fizjoterapeuta, aby nie wykonywać ich źle i nie pogorszyć sytuacji. Dowiedz się, które sporty są odpowiednie dla tego schorzenia.

Pływanie

Jednym ze sportów, które można uprawiać, o ile lekarz to zweryfikuje i da zgodę, jest pływanie. Ten sport ma badania, które pokazują skuteczność pewnych programów terapeutycznych w środowisku wodnym, aby uniknąć wszelkiego rodzaju operacji związanych z rwą kulszową. Nie tylko z tą dolegliwością, coraz więcej pracowników służby zdrowia zachęca ludzi do uprawiania tego sportu, ponieważ jest to jeden z najbardziej kompletnych i zabawnych sportów i ma tendencję do leczenia wszelkich dolegliwości mięśniowych.


Ponadto pływanie jest skutecznym środkiem eliminującym lęki i codzienny stres. Jest w stanie sprawić, że na chwilę zapomnisz o swoich problemach. Jest już wiele siłowni, które posiadają takie urządzenia ze względu na zapotrzebowanie, jakie powstało w ostatnich latach. Można powiedzieć, że pływanie jest naturalnym lekarstwem na wiele drobnych dolegliwości, na które można cierpieć.


Joga

Ten „sport”, podobnie jak poprzedni, musi być zalecany przez specjalistów lub lekarza, który leczył przypadek rwy kulszowej, ponieważ w przeciwnym razie, jeśli pójdziesz na to sam, objawy mogą się nasilić i skończyć się operacją. Należy pamiętać, że niektóre pozycje jogi mają na celu repozycjonowanie krążków międzykręgowych i przywrócenie ich do stanu równowagi. Dlatego tak ważne jest, aby udać się do zatwierdzonego miejsca, gdzie instruktorzy są prawdziwymi profesjonalistami. Mimo poradników, które można znaleźć w internecie, lepiej udać się do specjalistycznego miejsca, ponieważ decydowanie się na najszybszy i najtańszy sposób może również pogorszyć objawy.


Pilates

W końcu pilates to kolejny sport, który można uprawiać. Podobnie jak w poprzednim przypadku należy udać się do miejsca, gdzie pracują prawdziwi fachowcy, a nie robić to w domu. Źle wykonane ćwiczenie pogłębi dolegliwości.

Uwaga! Informacje zawarte w treści artykułu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być stosowane do podejmowania prób samodzielnej diagnozy lub leczenia. Jeśli niepokoi Cię stan Twojego zdrowia, udaj się jak najszybciej do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wskaże właściwe metody leczenia.