Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna i zdrowa?

czy dieta wegetariańska jest zdrowa

Dużym pytaniem dla osób, które nie stosują diety wegetariańskiej jest to, czy faktycznie może ona prowadzić do braku składników odżywczych i minerałów w organizmie. Odpowiedź specjalistów od spraw żywienie jest następująca: tak,  jeśli dieta jest mądrze zaplanowana. A ponadto może ona przyczynić się do zapobiegania niektórym chorobom. Oto przykłady zdrowotnych zalet takiej diety.


Niskie spożycie tłuszczów nasyconych.

Produkty zwierzęce zapewniają wysokie spożycie tłuszczów, a konkretnie cholesterolu, więc wyeliminowanie tych pokarmów oznacza wycięcie tego źródła cholesterolu, a tym samym pomaga w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego.

Zapobiega otyłości.

Sól, tłuszcz i kaloryczność mięsa, zwłaszcza czerwonego, zwiększa nadwagę. Stosowanie diety opartej na warzywach i produktach roślinnych nie tylko dostarcza wielu składników odżywczych, ale także pomaga zapobiegać otyłości.

Więcej błonnika.

Warzywa są źródłem błonnika par excellence, podobnie jak nasiona roślin strączkowych i pełnoziarniste produkty zbożowe. Pokarmy te nie tylko pomagają regulować pracę jelit, ale także zapobiegają niektórym rodzajom raka, takim jak rak okrężnicy i prostaty.

Podsumowane.

To niektóre z korzyści płynących z przestrzegania diety wegetariańskiej, ale jak w przypadku każdego ograniczenia dietetycznego, istnieją również zagrożenia. Stosowanie tej diety bez dokładnej kontroli może doprowadzić do braku kwasów tłuszczowych takich jak Omega 3 i 6, które znajdują się głównie w tłustych rybach, a także do braku witaminy B12, chyba najtrudniejszej do uzyskania w sposób naturalny bez produktów mięsnych, dlatego najlepiej sięgnąć po suplementy diety. Z tych wszystkich powodów można powiedzieć, że dieta wegetariańska jest zdrowa i bezpieczna, o ile jest prowadzona odpowiedzialnie i z rozwagą, zastępując pokarmy zwierzęce pokarmami roślinnymi, które są najbardziej korzystne dla organizmu.

Uwaga! Informacje zawarte w treści artykułu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być stosowane do podejmowania prób samodzielnej diagnozy lub leczenia. Jeśli niepokoi Cię stan Twojego zdrowia, udaj się jak najszybciej do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wskaże właściwe metody leczenia.