Ćwiczenia na opuchnięte nogi w czasie ciąży

ćwiczenia na opuchnięte nogg

Nie jest czymś niezwykłym, że wraz z upływem kolejnych miesięcy ciąży kobieta ciężarna zaczyna odczuwać, że jej nogi puchną. W rzeczywistości mogą zauważyć, że stają się coraz cięższe, a to, wraz z uczuciem ciężkości, utrudnia im chodzenie na długich dystansach bez zmęczenia. Na ogół to właśnie po pierwszym trymestrze ciąży zaczynają zauważać t zmiany. Jest to bardziej zauważalne w miesiącach letnich, kiedy temperatury są wyższe, a upał pogłębia te efekty.

Główna przyczyna zatrzymania płynów w organizmie.

Powodem, dla którego kobiety w ciąży widzą, że ich nogi puchną, jest przede wszystkim zatrzymywanie płynów. Istnieją również inne przyczyny, takie jak nacisk wywierany na obszar miednicy i macicy przez dziecko, gdy rośnie ono wewnątrz matki. I wreszcie są inne przyczyny, takie jak: niewygodne buty, bardzo ciasne ubrania, nadwaga, upał, brak wystarczającego nawodnienia.

Krótko mówiąc, zaleca się uprawianie jak największej ilości sportu, noszenie niezbyt wysokich butów, ubieranie się w luźne ubrania, które nie są zbyt ciasno dopasowane, nie stanie przez długi czas i wreszcie stosowanie kremów lub produktów, które ułatwiają krążenie i zapobiegają obrzękom w tej okolicy.

5 niezbędnych ćwiczeń.

Poprzez niektóre z poniższych ćwiczeń będzie można położyć kres obrzękom nóg spowodowanym zatrzymaniem płynów, które występują w czasie ciąży.

 1. Podnoszenie nóg.
  Nawet w pozycji leżącej możesz znaleźć sposób na zmniejszenie ciężkości w nogach. Wystarczy unieść nogi nad klatkę piersiową, albo z poduszkami, albo ze stołkiem lub podpórką, która pozwala je utrzymać w miejscu.
 2. Obracanie stóp.
  To ćwiczenie można wykonywać siedząc lub leżąc. Polega na obracaniu stóp z jednej strony na drugą w celu ich aktywacji.
 3. Spacer.
  Jak jest oczywiste, chodzenie jest niezbędne, jeśli chcesz uniknąć retencji płynów. Pamiętając o tym, że nie należy przesadzać, każda kobieta w ciąży może wybrać się na spacer i przechadzkę, aby poprawić krążenie, a tym samym zmniejszyć problemy z obrzękami. Wskazane jest noszenie odpowiedniego obuwia, a jeśli jesteśmy na plaży, to bez niego i wzdłuż brzegu, gdyż w chłodnej wodzie korzyści będą większe.
 4. „Rowerki”.
  Nie chodzi o jazdę na rowerze, ale o wykonywanie ćwiczeń, które znane są pod tą nazwą. Kobieta leży na łóżku i podnosi nogi,, wykonując ruchy symulujące pedałowanie na rowerze.
 5. Chodzenie na palcach.
  Stojąc, zaleca się spróbować chodzić na palcach i powtarzać to ćwiczenie kilka razy dziennie.

Bez zbędnego ryzyka.

Niezależnie od tego, jakie ćwiczenia wykonujesz, ważne jest, aby robić to w sposób kontrolowany i bezpieczny. Innymi słowy, najważniejsze jest dziecko i dlatego matka nie powinna wykonywać żadnych czynności, które mogłyby w najmniejszym stopniu zagrozić dziecku. Ważne jest, aby mieć świadomość, że każde ciało i każda ciąża ma pewne ograniczenia i że to, co jest wykonalne dla niektórych kobiet, może być ryzykowne dla innych. Dlatego zaleca się, aby zawsze konsultować z lekarzem lub specjalistą wszelkie ćwiczenia, które zamierzasz wykonywać w czasie ciąży. On lub ona będzie wiedział najlepiej, co jest najbardziej odpowiednie dla każdej kobiety.

Dieta i inne środki zaradcze.

Jak wspomniano powyżej, oprócz ćwiczeń czy sportu, istnieją jeszcze dwa bardzo ważne elementy, które należy wziąć pod uwagę, aby w miarę możliwości uniknąć opuchniętych nóg w ciąży, a tym samym zmniejszyć retencję płynów. Pierwszym z nich jest dieta. Ma to bezpośredni wpływ na organizm każdego z nas, dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie. Czyli zamień ultra przetworzone jedzenie, nadmiar soli i inne na owoce, warzywa itp.

Po drugie, istnieją inne produkty, które mogą być bardzo pomocne w uniknięciu opuchniętych nóg w ciąży. Są to kosmetyki, które zawierają dobroczynne właściwości dla skóry i ciała każdej kobiety. Pomogą one utrzymać nawilżenie nóg, zapobiegną ciężkim lub spuchniętym nogom itp.

Podsumowanie.

Wreszcie można powiedzieć, że istnieje wiele opcji, które kobieta w ciąży ma, aby położyć kres zatrzymywaniu płynów w nogach. W ten czy inny sposób, jeśli nastawi się na to, może to osiągnąć. Ideałem byłoby jednak połączenie wszystkich wymienionych wcześniej aspektów. To znaczy, aby móc stosować zdrową dietę, ćwiczyć i używać pewnych produktów lub kremów, które ułatwią osiągnięcie rezultatu i sprawią, że ciąża i jej konsekwencje, będą czymś znacznie bardziej znośnym.

Uwaga! Informacje zawarte w treści artykułu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być stosowane do podejmowania prób samodzielnej diagnozy lub leczenia. Jeśli niepokoi Cię stan Twojego zdrowia, udaj się jak najszybciej do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wskaże właściwe metody leczenia.