5 zasad ochrony przed zwapnieniem i zaburzeniami naczyń krwionośnych

zwapnienie naczyń krwionośnych

Nasze ciało przenika sieć wielkich, mniejszych i włosowatych naczyń krwionośnych. Umożliwiają one zaopatrzenie każdej poszczególnej komórki ciała w konieczny do życia tlen oraz substancje odżywcze, transportowane przez krew. Jeśli jednak naczynia te ulegną uszkodzeniu – wskutek urazów, zwężenia czy zatorów, komórki nie będą mogły być prawidłowo zaopatrywane. A to prowadzi do uszkodzeń tych części ciała, które okalają

Najbardziej ogólnie można podzielić naczynia na żyły i tętnice. Tętnice transportują krew z serca do komórek ciała, natomiast zadaniem żył jest odprowadzanie krwi z ciała do serca i płuc, gdzie ponownie zostanie ona natleniona i wyruszy tętnicami w drogę do komórek ciała.

Nie możemy przy tym porównać naczyń krwionośnych do sztywnego układu rur, takiego, jaki znamy ze ścian naszych domów. W przeciwieństwie do rur naczynia krwionośne są elastyczne, mogą się zawężać lub rozszerzać i tym samym dopasowywać do różnych okoliczności.

Jak dochodzi do zmian w naczyniach?

Przyczyną są błędy żywieniowe, nadwaga, przyjmowanie nikotyny poprzez palenie papierosów i brak ruchu. To wszystko prowadzi do powstawania zwapnień w naczyniach. Naczynia stają się sztywne i wąskie, ukrwienie się pogarsza, a wraz z nim również wydajność zależnych od naczyń krwionośnych narządów. Manifestuje się to mniejszą wydolnością organizmu, bólami, impotencją, a nawet może skończyć zawałem serca czy udarem mózgu. Oprócz tętnic zachorować mogą również żyły. Choroby żył nie są aż tak niebezpieczne, ale za to mało estetycznie wyglądają – znamy je pod postacią żylaków.

Co zrobić, kiedy pojawią się pierwsze objawy?

Niestety, porad i trików, które pomogą chronić się przed chorobami naczyń, nie ma zbyt wiele. Poniżej znajdują się wskazówki, a także porady dotyczące zdrowych naczyń.

  1. Powoli zmieniaj nawyki żywieniowe.
    Lekka dieta śródziemnomorska z dużą ilością ryb i warzyw nie tylko lepiej smakuje niż codzienny fast food, ale pozwala na zupełnie inną jakość życia – jedząc w ten sposób, poczujesz się jak na urlopie.
  2. Magnez rozluźnia mięśnie.
    A ponieważ wszystkie nasz naczynia otoczone są mięśniami, pierwiastek ten może też pomóc w ich odciążeniu. Przeprowadzaj 3 razy w roku kurację magnezową, trwającą 3-4 tygodnie. W aptekach i sklepach zielarskich dostępna jest szeroka gama preparatów pod postacią kapsułek, tabletek, granulatu czy proszku. Przyjmuj dziennie 300-400 mg magnezu.
  3. Ruch to najlepsza ochrona dla słabych żył.
    Niech Twoje mięśnie działają ja pompa. Idź na zakupy pieszo, zamiast znowu jechać autem. Podczas oglądania telewizji maszeruj w miejscu, zamiast wylegiwać się na kanapie. A przed wstaniem, zrób „rowerek” nogami.
  4. Kasztanowiec.
    Działanie wzmacniające i przeciwzapalne w obrębie naczyń krwionośnych wskazuje kasztanowiec. Można go kupić w sklepie zielarskim, aptece czy markecie drogeryjnym pod postacią ekstraktu, tabletek lub maści i stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Tabletki zawierają zazwyczaj 90-120 mg wyciągu z kasztanowca w dawce. Możesz przyjąć dziennie 2 tabletki, najlepiej podczas posiłku. Maść wcieraj w skórę, nakładając cienką warstwą i lekko (bez uciskania) rozprowadzaj od stopy w kierunku uda. Następnie połóż nogi na kilka minut do góry.
  5. Pończochy uciskowe.
    Podtrzymują nogi i w dosłownym znaczeniu poprawiają odpływ krwi z naczyń w kierunku serca. Wyszczuplają nogi i zapobiegają zatrzymywaniu się w nich krwi, np. podczas wstawania po dłuższym siedzeniu. Są szczególnie korzystne dla osób, które większość dnia, np. ze względu na rodzaj pracy, spędzają na stojąco.

Uwaga! Informacje zawarte w treści artykułu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być stosowane do podejmowania prób samodzielnej diagnozy lub leczenia. Jeśli niepokoi Cię stan Twojego zdrowia, udaj się jak najszybciej do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wskaże właściwe metody leczenia.