zdrowe-opalanie

NIE pozwól, by skóra przedwcześnie się zestarzała – ABC ochrony przeciwsłonecznej

Wiosna i lato to czas, w którym zaczynamy myśleć o ochronie przeciwsłonecznej. Najczęściej kupujemy kremy i balsamy z filtrem tuż przed wyjazdem na wakacje. W rzeczywistości nasze ciała, szczególnie twarze, przez 12 miesięcy w roku wystawione są na działanie niezwykle szkodliwego promieniowania UV, które powoduje, że skóra ulega uszkodzeniom, szybko się starzeje i jest narażona na powstanie raka. Jak działa promieniowanie UV i jak się przed nim bronić? Odpowiedzi znajdziemy poniżej.

UVA i UVB – co to oznacza i dlaczego jest tak niebezpieczne?

Na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych często można znaleźć takie oznaczenia. Skrót UV oznacza bardzo niebezpieczne dla skóry promieniowanie ultrafioletowe, wydzielane przez Słońce. Jest ono niezwykle groźne, ponieważ niszczy DNA komórek skóry i przyczynia się do powstawania raka. UVA oznacza rodzaj promieniowania, które przenika do głębokich warstw skóry, niszczy kolagen i powoduje, że skóra szybko się starzeje. UVB natomiast ma krótszy zakres niż UVA i odpowiedzialny jest za powstawanie nowotworów skóry oraz oparzeń. To ten rodzaj promieniowania sprawia, że po dniu spędzonym na plaży nasza skóra jest czerwona i piecze.

opalanie-na-lezakuSPF – oręże do walki z UVB

SPF to skrót angielskiego określenia sun protection factor, który oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa on skuteczność filtru w pochłanianiu UVB. Im wyższy współczynnik SPF, tym ochrona przed promieniowaniem jest skuteczniejsza. To, jak długo powinien działać kosmetyk, można obliczyć za pomocą równania: SPF15 x 10 minut = 150 minut. Trzeba jednak pamiętać, że krem z SPF 50 nie będzie chronić nas przez cały dzień, a działanie balsamów spada, gdy się pocimy lub wchodzimy do wody.  Podczas intensywnej ekspozycji na słońce musimy smarować nasze ciała często. Inny rodzaj mierzenia skuteczności SPF bierze pod uwagę siłę działania danego kremu. Na przykład: SPF 15 pochłania około 93 – 95% promieniowania, SPF 30 – 97%, a SPF 50 – 98%. Żaden kosmetyk nie zatrzyma UVB w 100%.

Pamiętajmy więc, że używanie kosmetyków z filtrem (np. kremów czy podkładów) przez cały rok, jest niesłychanie istotne. Teraz gdy słońce świeci coraz dłużej i mocniej, jest to szczególnie ważne.

You might also like

LEAVE A COMMENT