grimace-388987_960_720

Mit o Roszpunce czyli 10 ciekawostek o włosach

Bajka o Roszpunce jest jedną z moich ulubionych wśród  baśni braci Grimm. Dzięki mojej Córce mam przyjemność przypomnienia sobie wszystkich bajek, które kiedyś uwielbiałam i spojrzenie na nie nowymi oczami. Wszystkie są absolutnie urocze, ale Roszpunka jest zdecydowanie najlepsza – mam do niej pewien sentyment. To taka Violetta Villas wśród bajowych dziewcząt 😉 Czy wiecie, że książę odwiedzał Roszpunkę w jej wieży, gdy miała zaledwie 12 lat? Ach, inne czasy to były!

grimace-388987_960_720

Oglądanie Roszpunki to jednak nie jedyny temat związany z fryzurą, jaki ostatnio kręci się wokół mojej głowy. Natrafiłam w gazecie na ciekawy artykuł o włosach, aż sama zaczęłam rozważać zajęcie się swoją fryzurą. Będę musiała poszukać jakiś nowych trendów, szczególnie, że chciałabym pokazać na blogu i wyglądać ekstra! W każdym razie temat ten spowodował, że z przyjemnością wynotowałam sobie 10 zaskakujących ciekawostek o włosach.

Zapraszam do czytania 😉

  1. Podcinanie końcówek wcale nie sprawia, że włosy zaczynają szybko rosnąć. To powszechny mit, w który sama wierzyłam przez wiele lat. Moja mama zawsze zachęcała mnie w ten sposób do wizyt u fryzjera, których w dzieciństwie nie lubiłam 😉
  1. Ważna ciekawostka dla mnie – po obu ciążach byłam zrozpaczona, że moje włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Okazało się jednak, że to całkiem normalne! W czasie ciąży, pod wpływem wysokiego stężenia estrogenów, włosy przechodzą w fazę katagenu i w ogóle nie wypadają. Po porodzie poziom tych hormonów spada, a włosy znów zaczynają wypadać – razem z zaległymi.
  1. 100-150 tys. włosów – tyle mamy średnio na głowie. Jeśli więc założymy, że włosy rosną w tempie 1 centymetra na miesiąc, to suma wzrostu wszystkich włosów na głowie to od 1 do 1,5 kilometra w ciągu miesiąca! Imponująca liczba, prawda? 🙂woman-586185_960_720
  1. Włosy tracimy każdego dnia i jest to całkowita norma – nie musimy rwać sobie włosów z głowy! Codziennie jest to ok. 80-100 włosów. W artykule ciekawie opowiadali o cyklu życia włosów, ale to temat na osobny, duży artykuł.
  1. Grzyby Malassezia – to one powodują łupież. Żywią się wydzieliną gruczołów łojowych – czyli im więcej łoju, tym większe ryzyko powstania łupieżu. Można się nim również zarazić, dlatego nie warto pożyczać od kogoś jego akcesoriów do pielęgnacji, takich jak szczotki, spinki i inne.
  1. Włosy rosną dużo szybciej latem niż zimą, ponieważ promienie UV stymulują włosy do wzrostu. Możemy pozazdrościć już kobietom żyjącym w egzotycznych krajach, ale same doskonale wiemy, że promienie słońca również włosy niszczą. Także nie ma co zazdrościć 😉
  1. Brunetki mają mniej włosów, ale są za to dużo mocniejsze i grubsze, niż włosy blondynek. Dzięki czemu, choć nie mamy tak bujnej grzywy, łatwiej nam o nie dbać.
  1. Ludzie o rudych włosach to zaledwie 1-2% światowej populacji i według genetyków, za 100 lat może w ogóle nie być ludzi, którzy mają taki kolor naturalnie. Mają oni najmniej włosów, ale ze względu na wyjątkowo silny pigment, prawie wcale nie siwieją!girl-1431690_960_720
  1. Włosy proste od kręconych różnią się, poza kształtem, również przekrojem poprzecznym – we włosach prostych jest on okrągły, natomiast w kręconych jest owalny.
  1. Przez całe nasze życie z jednego mieszka włosowego wyrasta nam ok. 20-30 włosów. Liczba mieszków jest zaprogramowana genetycznie i nie możemy naturalnie ich zagęścić. Kształtują się one w trzecim miesiącu życia płodowego.

 

Co sądzicie o tych rewelacjach?

Czy coś Was zaskoczyło, tak jak mnie? 🙂

You might also like

LEAVE A COMMENT